17HS4401 NEMA17 Stepper Motor - 40mm
+3
DA3 000.00
In stock
1
Customer reviews
Reviews only from verified customers
No reviews yet. You can buy this product and be the first to leave a review.
Save this product for later
Share this product with your friends
ShareSharePin it
Product Details
This is the most popular Nema 17 model. It with 1.8°step angle (200 steps/revolution). Each phase draws current 1.3A at 12V, allowing for a holding torque of 26Ncm(36.8oz.in). Normally , it use for Linear actuators and CNC router for plastic&metal .
Holding Torque: 4000g.cm (40N.cm)
Type: Hybrid
Phase: 2
Current / Phase: 1.7A
Certification:CCC,CE,ISO,ROHS,U
Step Angle:1.8 degree
Form Factor: NEMA17
Wire Lead: 4 wire, approx 60cm long
Termination: 1x4 0.1" 2.54mm
Length: 40mm
Phase Resistance: 1.5 ohms
Weight: 280 gm
  • Size: 42x42x34mm